•  
   منبع خبر : اداره روابط عمومی شهرداری منطقه پنج
   تعداد بازدید: 516
   کد: 101615
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۰۴/۱۹
   شهردار منطقه 5 خبر داد:

   روند خدمت‌رسانی به حاشیه شهر مشهد ادامه دارد

   هدایتی با اشاره به سفر مقام معظم رهبری به مشهد و پیگیری وضعیت حاشیه شهر از سوی ایشان می‌افزاید: با توجه به این سفر اعتباری برای احداث شبکه فاضلاب در مناطق حاشیه شهر در نظر گرفته شد که از محل آن اعتبار، عملیات ایجاد شبکه فاضلاب در منطقه گلشهر و مهرآباد آغاز شد که با تکمیل و اتصال آن به منازل، مشکلات بهداشتی آن مناطق نیز حل می‌شود.
   روند خدمت‌رسانی به حاشیه شهر مشهد ادامه دارد

   عدم توجه به مناطق حاشیه شهر مشهد و خارج از محدوده بودن این اماکن در سال‌های اخیر سبب به وجود آمدن شهر خودساخته و بی در و پیکری شده است که از اصول ایمنی پایین، عدم امنیت کافی و معابر فاقد عرض استاندارد رنج می‎برد و در واقع به مشکلات عظیم کلانشهر مشهد اضافه شده است؛ ولی با همت این دوره شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد مشکلات تا حدودی رفع شده و خدمت‌رسانی به اهالی این مناطق همچنان مطابق سه سال گذشته ادامه پیدا کرده است.
   به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه پنج، با آغاز فعالیت شورای چهارم شهر مشهد گفتمان ساماندهی به حاشیه شهر و مناطق کم‌برخوردار روزانه چاشنی و محور هر صحبت و سخنرانی از سوی مسوولان شد و در نخستین گام با تشکیل کمیسیون ویژه برای این امر نشان از عملیاتی بودن را یادآور شدند و خدماتی که به صورت روتین به این مناطق ارائه می‌شود نیز نشان از عدم توقف این رویه دارد.
   نهضت خدمت‌رسانی به حاشیه شهر همچنان ادامه دارد
   شهردار منطقه 5 مشهد ، درباره خدمت‌رسانی به حاشیه‌نشینان می‌گوید: نهضت خدمت‌رسانی به مناطق حاشیه‌ای شهر مشهد همچنان ادامه دارد و در راستای سیاست‌های کلی شورای شهر و شهرداری در توجه به حاشیه شهر، در سال 94 اعتباراتی بالغ‌ بر 15 میلیارد تومان به شهرداری منطقه 5 اختصاص پیدا کرد.
   حسن هدایتی با اشاره به سفر مقام معظم رهبری به مشهد و پیگیری وضعیت حاشیه شهر از سوی ایشان می‌افزاید: با توجه به این سفر اعتباری برای احداث شبکه فاضلاب در مناطق حاشیه شهر در نظر گرفته شد که از محل آن اعتبار، عملیات ایجاد شبکه فاضلاب در منطقه گلشهر و مهرآباد آغاز شد که با تکمیل و اتصال آن به منازل، مشکلات بهداشتی آن مناطق نیز حل می‌شود.
   وی یادآور می‌شود: آماده‌سازی و بهسازی هزار و 270 متر از کال امیرآباد که یکی از مراکز تجمع فاضلاب، حیوانات موزی و محل تجمع افراد ولگرد بود، با اعتبار 8 میلیارد و 200 میلیون تومان انجام شد که برای سال جاری نیز بهسازی 2 هزار و 500 متر دیگر آن نیز در دستور کار است.
   شهردار منطقه 5 مشهد درباره فروش قولنامه‌ای منازل و اراضی در این مناطق به عنوان یک معضل تصریح می‌کند: شهرداری به دنبال ضابطه‌مند کردن این قولنامه‌هاست تا در حد امکان از تبعات این خرید و فروش‌ها و ساخت و سازهای بی‌قاعده جلوگیری کند.
   هدایتی خاطرنشان می‌کند: برای طرح تعریض بولوار 35 متری شهید آوینی در مجموع 2700مترمربع شامل تعداد 36 ملک می باشد که مورد شناسایی قرار گرفت و در مرحله اول 9 ملک تحویل شهرداری شده و در اصل مورد تملک قرار گرفته است، همچنین تعداد پنج صلح‌نامه با مالک منعقد شده و پرونده برای پرداخت وجه به شهرداری ارسال شده یعنی برای اتمام نهایی صلح‌نامه به اعتبار نیاز دارد.
   وی ادامه می‌دهد: اعتبار مورد نیاز تملکات از محل بودجه سال 1395، برای تملک 27 ملک باقیمانده در مسیر خیابان مذکور 61 میلیارد ریال به صورت نقدی است.
   شهردار منطقه 5 مشهد اضافه می‌کند: طرح تعریض بولوار 35 متری کرامت نیز در مجموع 2500مترمربع شامل 21 ملک می‌باشد که 4 ملک آن مورد تملک شهرداری قرار گرفته سه ملک دیگر در مرحله انعقاد صلح‌نامه با مالک است و پرونده برای پرداخت وجه به سازمان ارسال شده است.
   هدایتی می‌گوید: اعتبار مورد نیاز از محل بودجه سال 1395 برای تملک 15 ملک باقیمانده در مسیر خیابان مذکور نیز 25 میلیارد ریال به صورت نقدی است.
   همکاری مطلوب ساکنان مناطق حاشیه شهر برای بازگشایی معابر
   یکی از معتمدین محل که همکاری بسیار مطلوب در مورد رفع مشکلات حاشیه شهر به عنوان نماینده مردمی دارد نیز در این باره می‌گوید: مطابق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و جلسات متعدد بولوار شهید آوینی در سال جاری به همت شهرداری مشهد دچار دگرگونی بزرگی شد به طوری که حدفاصل خیابان آوینی 18 تا 5 از شرایط مطلوبی برخوردار است و آوینی 45 تا 55 که نیاز به عقب نشینی داشت، عملیات تمک، تخریب و بازسازی آن آغاز شده است.
   ماشالله رنجبر می‌افزاید: در جلسه شورای اسلامی شهر و شهرداری با اهالی منطقه تمامی بندهای قانونی و نیازهای شهر مبنی بر عقب‌نشینی منازل و بازگشایی معبر ارائه شد که سبب همکاری مطلوب ساکنان گردید، در وهله اول 31 منزل برای فروش ملک خود به شهرداری مراجعه کردند و صلح‌نامه را امضا کردند که موفق به دریافت قسط اول خود نیز شدند.
   وی اضافه می‌کند: ساکنان و اهالی منطقه همگی از بازگشایی مسیر فوق خرسندند و از این حرکت جهادی شهرداری مشهد بسیار استقبال کردند و همکاری آنها می‌تواند حسن نیتی برای تملک و بازگشایی دیگر معابر مورد نیاز در حاشیه شهر باشد.
   وجود مشکل در امر خدمات‌رسانی به حاشیه شهر به دلیل عرض کم معابر
   ربیس کمیسیون خدمات و محیط زیست شهری شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این باره می‌گوید: حاشیه شهر مشهد دارای ساختار کالبدی خود ساخته و بدون ضابطه‌ای می‌باشد که بحث‌های زیادی را شامل شده است ولی بزرگترین نیاز در این مناطق بازگشایی معابر بوده چرا که امروز یکی از بزرگترین آسیب‌های این مناطق کم بودن عرض معابر می‌باشد که خدمات‌رسانی به این مناطق را با مشکل مواجه کرده است.
   غلامحسین صاحبی یادآور می‌شود: در بودجه سال گذشته، ردیف بودجه اعتباری برای بازگشایی معابر حاشیه شهر پیش‌بینی شد چرا که جز اولویت‌های شورای اسلامی شهر بود، این رقم 50 میلیارد تومان در سال 94 ابلاغ شد که از اسفندماه سال گذشته رسما وارد فاز اجرایی شد همچنین طرح‌های تشویقی متعدد برای مشارکت‌کنندگان پیش‌بینی گردید.
   وی می‌افزاید: 50 میلیون تومان وام قرض‌الحسنه ساخت به همراه یکصد متر پروانه ساخت رایگان، ورود به محدوده رایگان و ارائه پروانه تجاری بدون اخذ مبلغی به مشارکت‌کنندگان از جمله عناوین طرح تشویقی بوده است.
   صاحبی خاطرنشان می‌کند: در مناطق 2، 3، 4، 5، 6 و 7 مناطق حاشیه‌ای وجود دارد که نیازمند بازگشایی گسترده معابر می‌باشد به همین منظور اولویت برای این مناطق تدارک دیده شده که ساکنان نیز از این طرح استقبال چشمگیری داشته‌اند، حرکت زیربنایی برای این موضوع توسط شهرداری و شورا آغاز شده که ضرورت آن ایجاب می‌کند در سال‌های آینده انجام گردد.
   وی ادامه می‌دهد: زمانی مشکلات اساسی حاشیه شهر مشهد حل می‌شود که یک متولی فرادستگاهی و مستقل داشته باشد، به همین منظور دولت پیشنهاد ما مبنی بر ایجاد مدیریت واحد را در دستور کار خود گذاشت و پس از آیین‌نامه اجرایی سازمان اجرایی حاشیه شهر قطعا مدیریت مستقل آن تشکیل خواهد شد.
   به گفته وی، پیشنهاد شده است که تا زمان اجرای عملی این اتفاق مدیریت اجرایی در بدنه شهرداری مشهد تشکیل شود تا امورات تعطیل نشود و متولی ثابتی برای این موضوع اقدامان لازم را انجام دهد.

   تعداد بازدید: 516
   ارزیابی
   امتیاز کسب شده در ارزیابی:
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • لینک های پرکابرد
  پورتال مشهد
  سایت 137
  نظارت و بازرسی شهرداری
  پایگاه خبری شهرداری
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,808,691
  تعداد بازدید امروز : 108
  تعداد بازدید دیروز : 571
  آخرین به روزرسانی : 1397/02/05 14:08
 • ارتباط با ما
  آدرس :

  بلوار میرزا کوچک خان-نبش میرزاکوچک خان 15

  تلفن :05131294243
  فاکس :05131294286
  رایانامه :zone5@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال منطقه پنج شهرداری مشهد
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد