•  
   منبع خبر : روابط عمومی منطقه پنج شهرداری مشهد
   تعداد بازدید: 153
   کد: 138055
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
   با هدف همگام سازی مطالعات دانشجویان با چالش های مدیریت شهری

   بازدید اساتید و دانشجویان دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه خیام از منطقه پنج

   روز گذشته، به همت کارگروه معماری گروه مشاوران جوان در منطقه پنج شهرداری و انجمن علمی شهرسازی دانشگاه خیام بازدیدی از برخی نقاط این منطقه به عمل آمد. در این بازدید اساتید و دانشجویان دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه خیام ضمن آشنایی با محدوده و مشخصات کلی منطقه پنج با مهمترین مسائل و مشکلات منطقه آشنا شده و تعدادی از نقاط شاخص منطقه را مورد بازدید قرار دادند.
   بازدید اساتید و دانشجویان دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه خیام از منطقه پنج

   به گزارش روابط عمومی منطقه پنج، هدف اصلی این برنامه آشنایی اساتید و دانشجویان محترم با مهم ترین ظرفیت ها، پتانسیل ها و مسائل و مشکلات سطح منطقه پنج شهرداری در راستای همگام سازی مطالعات دانشجویان همگام سازی مطالعات دانشجویان با چالش های مدیریت شهری بوده است.

   نبض مشاغل سنتی و قدیمی مشهد در خیابان سرخس

   خانم مهندس غلامی، دبیرکارگروه معماری منطقه پنج در ابتدا ضمن معرفی کلی منطقه پنج، به مجاورت بخشی از این منطقه با بافت پیرامون حرم مطهر رضوی، وجود پارک وحدت، بیمارستان امام زمان (عج)، گودال های مسکونی، کوره های آجرپزی و قرارگیری محلاتی در حاشیه شهر به عنوان مهم ترین شاخصه های این منطقه اشاره کرد و افزود: خیابان سرخس از معدود خیابان های مشهد است که تعدادی قابل توجهی از مشاغل سنتی و قدیمی مشهد را در کنار هم در خود جای داده است. مسگری، حلب سازی، آهنگری، نمدمالی، سطل سازی، آهنگری، روغنگیری سنتی، سماورسازی و نخ فروشی از جمله این مشاغل قدیمی هستند که همچنان به حیات خود ادامه می دهند.

   اولین محل میدان شهدای مسجد گوهرشاد یا همان پنجراه پایین خیابان، تقاطع غیرهمسطحی که قریب به 40 سال پیش احداث شده است.

    مهندس اله یاری معاون سابق و  مشاور کنونی شهردار منطقه پنج ضمن خوش آمدگویی به اساتید و دانشجویان توضیحاتی در خصوص این محل ارائه داد و بیان داشت: نگاه جدید شهرداری بدین گونه است که حوزه های علمی، مطالعاتی و اجرایی به هم نزدیک تر شوند، تا از نقطه نظرات یکدیگر استفاده کرده و بتوان علاوه بر رسیدن به پایداری توسعه شهری، رضایت مردم را نیز به دست آوریم، چرا که هرگونه برنامه ریزی که تا کنون انجام شده بدون توجه به حضور و مشارکت مردم توسط متولیان امر اصورت پذیرفته است.

   خیابانی که روزگاری با عنوان "جاده سرخس "شناخته می شده و با احداث تقاطع غیرهمسطح پنجراه در سال های دور و تقاطع غیرهمسطح راه آهن در سال های نزدیک تر از محوریت عبور و مرور خارج شده و آنچنان که باید و شاید توسعه نیافته است.محل بعدی بازدید است. خیابانی که می تواند به نقطه عطفی در وضعیت گردشگری شهری در شرق مشهد باشد.

   مهندس ریگی، مشاور جوان شهردار منطقه پنج این خیابان را چنین توصیف می نماید: خیابانی با سه سکانس و سه مقیاس عملکردی مختلف. سکانس اول شامل فعالیت هایی که خدمات مورد نیاز روستائیان شرق مشهد و شهرستان سرخس را تامین می نماید. سکانس دوم یک جداره خاموش آموزشی و در مقابل کاربری هایی که عمدتا انبارهای خشکبار بوده و فعالیت های بازرگانی مرتبط با این انبار ها در مقیاس فراشهری و ملی را شامل می شود و سکانس سوم بیمارستان امام زمان (عج) و کاربری های مقیاس محله و بعضا ناحیه ای که به ساکنین محدوده خدمات رسانی می نماید.

   مشاور جوان منطقه پنج در ادامه به تلاش های نافرجامی که در راستای توسعه این خیابان انجام شده است اشاره کرد و افزود: بازآفرینی کالبدی و کارکردی این محور با هدف توسعه گردشگری شهری و با اولویت حفظ هویت کنونی، پیشنهادی است که این کارشناس شهرسازی در این خصوص به مدیران شهری ارائه نموده است.

   شایان ذکر است گودال زابلی ها، بافت محله حسین آباد و کوره آجرپزی از دیگر نقاط مورد بازدید در این برنامه بوده است.

   تعداد بازدید: 153
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • لینک های پرکابرد
  پورتال مشهد
  سایت 137
  نظارت و بازرسی شهرداری
  پایگاه خبری شهرداری
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,132,585
  تعداد بازدید امروز : 863
  تعداد بازدید دیروز : 265
  آخرین به روزرسانی : 1398/03/25 14:05
 • ارتباط با ما
  آدرس :

  بلوار میرزا کوچک خان-نبش میرزاکوچک خان 15

  تلفن :05131294243
  فاکس :05131294286
  رایانامه :zone5@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال منطقه پنج شهرداری مشهد
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد