•  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 138
   کد: 161451
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
   شهردار منطقه 5 مشهد در نشست صمیمی" گفتمان همدلی":

   شلوغ‌بازار گلشهر ساماندهی و پیاده‌راه می‌شود/ تعیین تکلیف 118 هکتار از زمین‌های بزرگ مقیاس منطقه 5 مشهد

   با اجرای طرح ساماندهی شلوغ بازار، این بازار به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری مشهد تبدیل خواهد شد.
   شلوغ‌بازار گلشهر ساماندهی و پیاده‌راه می‌شود/ تعیین تکلیف 118 هکتار از زمین‌های بزرگ مقیاس منطقه 5 مشهد

   شهردار منطقه 5 مشهد از ساماندهی شلوغ بازار گلشهر و تعیین تکلیف 118 هکتار از زمین‌های بزرگ مقیاس منطقه خبر داد.
   به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 5 و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ، حسین عبدالله‌زاده در نشست صمیمی با اداره رسانه اداره کل روابط عمومی و امور بین‌المللی مشهد با عنوان "گفتمان همدلی" بیان کرد: شهرداری منطقه 5 مشهد از لحاظ موقعیتی در شرق و شمال شرق مشهد واقع شده که به طور تقریبی 179 هزار نفر ساکن دارد؛ این رقم 6 درصد جمعیت شهر مشهد است.
   وی افزود: یکی از اقدامات خوب انجام شده در مناطق شهر مشهد به خصوص منطقه 5 لحاظ کردن برنامه برش منطقه‌ای در نظام برنامه‌ریزی شهرداری مشهد است.
   شهردار منطقه 5 مشهد تصریح کرد: در این راستا 13 مساله و معضل منطقه شناسایی و برنامه 4 ساله برای آن تدوین شده تا بتوان در اهداف کلان، چشم‌انداز کلان و عملیاتی منطقه رفع این مشکلات لحاظ شود.
   عبدالله‌زاده ادامه داد: همچنین در برنامه‌ریزی انجام شده نگاه ما توسعه عدالت اجتماعی، افزایش کیفیت زندگی در منطقه و استفاده از ظرفیت‌های منطقه با همکاری سایر دستگاه‌ها لحاظ و در راستای تحقق آن تلاش می‌شود.
   وی با اشاره به ظرفیت‌های مهم منطقه 5 مشهد عنوان کرد: نزدیکی به حرم مطهر رضوی و وجود زمین‌های بزرگ مقیاس دو ظرفیت مهم منطقه 5 مشهد است که می‌توان از این دو برای توسعه منطقه استفاده کرد.
   توافق با مالکان زمین‌های بایر و بزرگ مقیاس منطقه 5 مشهد
   شهردار منطقه 5 مشهد عنوان کرد: در حال حاضر بالغ بر 350 هکتار زمین بایر بزرگ مقیاس در منطقه وجود دارد که با برنامه‌ریزی می‌توان از این تهدید یک فرصت ساخت.
   عبدالله‌زاده با اشاره به راه‌اندازی کمیته ساماندهی زمین‌های بایر بزرگ مقیاس تصریح کرد: این کمیته با هدف شناسایی مالکان این زمین‌ها و تفاهم با این افراد به منظور ساماندهی آن از خرداد ماه تشکیل شده است.
   وی ادامه داد: در این راستا توانستیم با مالکان 118 هکتار از این زمین‌ها توافق کنیم تا بتوانیم با ساماندهی آن توسعه و رونق در منطقه را شاهد باشیم.
   شهردار منطقه 5 مشهد ادامه داد: منطقه 5 مشهد جز هفت منطقه‌ای است که در حاشیه شهر واقع شده و دارای بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی است و دلیل آن عدم پرداخت به این زمین‌های بایر در برنامه‌ریزی شهری است؛ خوشبختانه در حال حاضر این مشکل رفع شده است.
   عبدالله‌زاده با بیان اینکه آب افتادگی یکی از معضلات منطقه است، تصریح کرد: بافت متراکم و کوچه‌های کم عرض سبب شده تا شاهد آب افتادگی معابر باشیم اما در حال حاضر 3 پروژه در منطقه برای رفع این معضل انجام شده است.
   ساماندهی شلوغ بازار گلشهر
   وی با تاکید بر هویت بخشی به محلات و بازارهای منطقه به عنوان یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های منطقه 5 مشهد گفت: یکی از بازارهایی که بخش اعظمی از خرید روزانه ساکنان منطقه 5 مشهد را تامین می‌کند، شلوغ بازار در انتهای گلشهر است که متاسفانه سبب تداخل ترافیکی بین سواره و پیاده است.
   شهردار منطقه 5 مشهد تصریح کرد: در حال حاضر طرح ساماندهی این بازار مورد بازنگری قرار گرفته و اقدامات لازم آغاز شده است.
   به گفته عبدالله‌زاده این بازار براساس نگاه به بازار بزرگ تهران ساماندهی و پیاده‌راه می‌شود.
   وی تصریح کرد: این بازار 400 متر طول دارد که در آن 180 باب مغازه از صنوف مختلف فعال است.
   شهردار منطقه 5 مشهد اضافه کرد: با اجرای طرح ساماندهی شلوغ بازار، این بازار به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری مشهد تبدیل خواهد شد.
   افزایش یک مترمربعی سرانه فضای سبز
   عبدالله‌زاده در ادامه به فضای سبز منطقه اشاره کرد و گفت: متاسفانه سرانه فضای سبز منطقه پایین است و که این رقم در حال حاضر 5.6 مترمربع می‌باشد.
   شهردار منطقه 5 مشهد اضافه کرد: با شناسایی زمین‌های بزرگ مقیاس منطقه می‌توان از سهم تغییر کاربری و ورود به محدوده، سرانه فضای سبز منطقه را افزایش داد.
   وی تصریح کرد: در حال حاضر دو بوستان خطی در حاشیه شهید آوینی در حال احداث است؛ همچنین بوستان 20 هزار مترمربعی در اراضی سلیمی، انتهای شهید آوینی در حال تکمیل شدن است که 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که امیدواریم تا عید نوروز به بهره‌برداری برسد.
   عبدالله‌زاده تصریح کرد: با احداث این بوستان‌ها سرانه فضای سبز منطقه 5 مشهد یک مترمربع افزایش پیدا خواهد کرد.
   احداث اولین مجموعه آبی حاشیه شهر در منطقه 5 مشهد
   شهردار منطقه 5 مشهد در خصوص برنامه‌های اوقات فراغت منطقه نیز گفت: با توجه به اینکه جمعیت بالای خانوار را در منطقه شاهد هستیم لذا برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای برگزاری برنامه‌های مختلف در حوزه اوقات فراغت در حال اجرا است.
   وی ادامه داد: در این راستا مجموعه آبی شهید آوینی با 6150 متر و 75 درصد پیشرفت فیزیکی در حال حال احداث است؛ این مجموعه آبی دارای استخر مجزای آقایان، بانوان و کودکان است.
   عبدالله‌زاده تصریح کرد: این پروژه نخستین مجموعه آبی در حاشیه شهر مشهد است که به زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.
   شهردار منطقه 5 مشهد ادامه داد: همچنین گود زورخانه منطقه 5 مشهد احداث شده که بهره‌برداری خواهد شد.
   نبود زیرساخت‌های مناسب معضل مناطق حاشیه‌ای مشهد
   در ادامه این نشست دوامی، معاون اجرایی منطقه 5 مشهد نیز با اشاره به نبود زیرساخت مناسب در مناطق حاشیه‌ای مشهد تصریح کرد: در حال حاضر زیرساخت‌هایی که در مرکز شهر وجود دارد، در مناطق حاشیه‌ای نیست و این خود سبب مشکلات فراوانی شده است.
   وی اضافه کرد: کانال جمع‌آوری آب‌های سطحی، عدم رعایت کامل ضوابط شهرسازی، ریزدانگی در منطقه، عدم وصل شدن منازل منطقه به شبگه اگو، وجود زمین‌های بایر، تخلیه خاک و نخاله در این زمین‌ها و... برخی از معضلات زیرساختی در مناطق حاشیه‌ای شهر مشهد است.
   معاون اجرایی شهرداری منطقه 5 مشهد با بیان اینکه بهسازی معابر خاکی از اولویت‌های منطقه است، گفت: در حال حاضر 135 هزار مترمربع معبر خاکی در منطقه شناسایی شده که بهسازی آن در حال انجام است.
   دوامی ادامه داد: بهسازی فضای سبز موجود، احداث و توسعه فضای سبز، استانداردسازی 13 زمین بازی کودکان در بوستان‌ها، اصلاح هندسی معابر، خط کشی عرضی معابر، حذف آبیاری تانکری در معابر مهم مانند شهید بابانظر، تعویض جداول و دال‌های شکسته و ... از اقدامات انجام شده در منطقه است.
   در ادامه این نشست محمد رهنما، رییس اداره رسانه اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری مشهد نیز بیان کرد: از اهداف اصلی برگزاری این نشست‌ها، تبادل تجربه و افزایش تعاملات باز مناطق و سازمان‌ها است.
   وی افزود: همچنین در این راستا ظرفیت‌های رسانه برای اطلاع‌رسانی اقدامات شاخص انجام شده در شهرداری مشهد آماده است.
   گفتنی است برقراری ارتباط زنده برنامه رادیویی برنامه "شهرما" با شهردار منطقه 5 مشهد با موضوع ارائه گزارشی از مهم‌ترین اقدامات منطقه طی یک سال گذشته نیز از دیگر برنامه‌های این نشست صمیمی بود.

   تعداد بازدید: 138
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • لینک های پرکابرد
  پورتال مشهد
  سایت 137
  نظارت و بازرسی شهرداری
  پایگاه خبری شهرداری
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,137,910
  تعداد بازدید امروز : 125
  تعداد بازدید دیروز : 951
  آخرین به روزرسانی : 1398/04/04 09:07
 • ارتباط با ما
  آدرس :

  بلوار میرزا کوچک خان-نبش میرزاکوچک خان 15

  تلفن :05131294243
  فاکس :05131294286
  رایانامه :zone5@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال منطقه پنج شهرداری مشهد
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد