• معرفی منطقه پنج شهرداری مشهد
   معرفی منطقه پنج شهرداری مشهد

   منطقه پنج شهری، پیشگام در رونق تولید و اشتغال

   منطقه پنج شهرداری مشهد با هدف اجرای طرح کارگزاران محله در سال 1374 از منطقه سه شهرداری منفصل و تأسیس شده است و در حال حاضر بر اساس سرشماری 1395 با جمعیتی معادل 175.603 نفر (به علاوه 60 هزار نفر مهاجر) در مساحت 1414 هکتار، دارای تراکم جمعیتی 124 نفر  بر هکتار می باشد. لازم به ذکر است بیش از 4200 هکتار از حریم شهر در شرق و شمال شرق نیز تحت نظارت منطقه پنج شهرداری می باشد.

   از لحاظ موقعیت جغرافیایی این منطقه در شمال شرق مشهد واقع شده است که از شمال به بولوارهای شهید آوینی و شهید مفتح، از غرب به بولوار امت و وحدت، از جنوب به خیابان سرخس و بولوار شهید عباسپور و از شرق به کال اقبال، جاده کنه بیست و اراضی کشاورزی واقع در انتهای گلشهر محدود می گردد. همچنین منطقه پنج از شمال با منطقه چهار، از غرب با منطقه ثامن و از جنوب با منطقه شش مرز مشترک دارد.

   منطقه دارای 2 ناحیه خدماتی بوده و 9 محله به نام های رضائیه، سجادیه، حسین آباد، مهرآباد، ثامن، شهیدآوینی، نیزه، امیرالمؤمنین (ع) و مهدی آباد را در بر می گیرد.

   از مهمترین شاخصه های منطقه پنج اراضی بایر آن می باشد که در سال های اخیر عامل مهمی در رشد و توسعه محلاتی نظیر حسین آباد گردیده است به نحوی که به عنوان یکی از پر رونق ترین محلات شهر در امر ساخت و ساز شناخته می شود. همچنین این محله دارای دو میل کوره آجرپزی با قدمت بیش از 70 سال می باشد که در ردیف آثار ثبت شده میراث فرهنگی کشور قرار دارد.  با توجه به مجاورت این منطقه با منطقه ثامن و فاصله یک کیلومتری از حرم مطهر محلات رضائیه و سجادیه در ایام پیک سفر (نوروز، تابستان،دهه آخر صفر) میزبان شایسته زائران امام هشتم می باشند.

   نام منطقه پنج به عنوان یکی از هفت منطقه درگیر معضل حاشیه نشینی نیز مطرح است، به طوری که ناحیه دو و یک محله از ناحیه یک به عنوان محدوده های کم برخوردار و حاشیه شناخته می شود.محلات نیزه، شهیدآوینی، امیرالمومنین (ع)، مهدی آباد، ثامن و مهرآباد محلات درگیر با مسائل و مشکلات سکونت غیر رسمی و حاشیه ای می باشد. نکته قابل توجه در خصوص چرایی درگیر شدن این محلات با معضل حاشیه نشینی عدم برنامه ریزی مناسب بر روی اراضی در طرح ریزی های اولیه شهر مشهد بوده است، در صورتی که برخی از این محلات سابقه سکونت چندین ساله داشته و با بسیاری از شهرک های نوظهور حاشیه شهر تفاوت های اساسی دارند.

   از مهمترین پروژه های سطح منطقه می توان به پروژه شهرک آجیل و خشکبار اشاره کرده که می تواند، با به کارگیری بیش از سه هزار نیروی کار به صورت مستقیم و غیر مستقیم تاثیر شگرفی بر اشتغال جوانان در سطح منطقه داشته باشد. همچنین ساخت چندین مجتمع تجاری تفریحی نظیر بازار ملل و پارک بازار علاوه بر ایجاد بازار مناسب فروش موجب ایجاد ارزش افزوده در سطح منطقه می گردد. چنان که پیش تر نیز ذکر شد، به دلیل وجود اراضی بایر، ساخت و توسعه معابر، وجود طرح مصوب و ... ساخت و ساز نیز در سطح منطقه رونق داشته و به افزایش سطح اشتغال کمک می نماید.

   در زمینه تاسیسات و زیرساخت نیز بازگشایی معابر، احداث کانال و مسیل ها در سطح منطقه با جدیت دنبال می گردد. بدنه سازی کال اقبال شرقی، احداث کانال جمع آوری آب های سطحی عباس آباد،بازگشایی معابر شهید اسماعیل پور،انتهای شهید آوینی، کرامت و شهید آوینی 57 از جمله این اقدامات می باشد.

   با توجه به بافت متراکم و خود روی منطقه و عدم وجود پارک های محلی و ناحیه ای در میان بافت، اهمیت احداث پارک و فضاهای سبز در سطح منطقه بسیار بالا می باشد. در همین راستا با توجه به فرصت مناسب وجود اراضی بایر در حال حاضر بیش از 35 بوستان در سطح منطقه ایجاد شده است. بوستان های وحدت، خطی گلفام، مهر، امت، رستگارمقدم، ثامن، بانوان وحدت خطی آوینی، خطی کال اقبال و خطی میامی از جمله این پارک ها می باشد.

   مجتمع های صنفی و صنعتی، عبور ریل راه آهن و بزرگراه شهید بابانظر، وجود پنج گودال مسکونی با عمق 3تا 7 متر از سایر مشخصات منطقه پنج می باشد.

   اسامی شهرداران از بدو تأسیس منطقه به شرخ ذیل می باشد:

    1- حبیب علیزاده

   2- حبیب میر بابائی

   3- علی بلوچی

   4- احمد مهران فرد

   5- سید محمد شمسیان

   6- شهرام کریمی

   7-سید حسن حسینی

   8-حسن هدایتی مجد

   9-حسین فرهادیان

   10- حسین عبدالله زاده

    

       

    

    

    

    

   تعداد بازدید :13788
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
 • لینک های پرکابرد
  پورتال مشهد
  سایت 137
  نظارت و بازرسی شهرداری
  پایگاه خبری شهرداری
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,522,984
  تعداد بازدید امروز : 1,401
  تعداد بازدید دیروز : 1,125
  آخرین به روزرسانی : 1399/03/10 14:06
 • ارتباط با ما
  آدرس :

  بلوار میرزا کوچک خان-نبش میرزاکوچک خان 15

  تلفن :05131294243
  فاکس :05131294286
  رایانامه :zone5@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال منطقه پنج شهرداری مشهد
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد